Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
88 %
1kmh
0 %
Die
27 °
Hën
25 °
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
27 °
E diel, 13 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Temperaturat zbresin deri në -14 gradë celsius, parashikimi i motit për ditët në vijim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

9b1a50aa995d417dc02e291fc563b6da

Prej disa ditësh në vend mbizotëron reshjet e dëborës dhe temperaturat e ulta.

Meterologu Hakil Osmani bën me dije se temberaturat do të ulen deri në -14 gradë celsius.

Ai ka treguar se moti i ftohtë do të vijojë të paktën deri në të mërkurën e ardhshme, ku do të kemi një rritje të lehtë të temperaturave dhe nga fundjava mundësi dhe të rikthimit të reshjeve.

“Fundjava do të jetë me mot të kthjellët por të ftohtë, ku temperaturat në disa zona mund të zbresin deri në -14 gradë celsius. Vlerat minimale në të gjithë vendin do të jenë negative, duke bërë që të kemi prezencë të ngricave në orët e mëngjesit ne akset rrugore.

Në zonat malore temperaturat maksimale do të jenë në minus, ndërsa në ultësirën perëndimore do të jenë deri në 6 apo 7 gradë celsius. Të njëjtat kushte atmosferike do të jenë edhe përgjatë dy ditëve të para të javës së ardhshme, ndërkohë që të mërkurën do të nisë një rritje e lehtë e temperaturave me disa gradë celsius.

Ndryshimi më i madh pritet që të ndodhë të enjten, ku temperaturat do të jenë mesatare për muajin Janar. Nga e premtja dhe në vijim do të kemi temperatura minimale nga -3 deri në 3 katër gradë, ndërsa rritja më e ndjeshme do të jetë në temperaturat maksimale që do të arrijnë deri në 11 grace celsius në zonat perëndimore.

Mbetemi me mot të kthjellët, ndërkohë që nga fundi i javës së ardhshme, do të ketë rikthim të reshjeve të shiut. Prezenca e reshjeve të shiut, do të jetë aktive gjatë gjithë dhjetë ditëve të fundit të muajit Janar”, u shpreh Osmani, për “fax news”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img