Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
42 %
7.7kmh
0 %
Sht
28 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
40 °
Mër
42 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Temperaturat e larta dhe fëmijët: Pesë shenja që tregojnë se foshnja juaj ka shumë vapë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ajo për të cilën nuk mendojmë në këto ditë të nxehta vere është se vapa e madhe mund të jetë po aq e rrezikshme sa edhe ftohja për një foshnjë.

Një trup i mbingrohur është rrezik për shëndetin e fëmijëve dhe kur bëhet fjalë për foshnjat e porsalindura, pediatrit e kanë lidhur mbingrohjen me sindromën e vdekjes së papritur të foshnjave.

Sipas profesorit, Konji Rahmi Ors i Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit, Necmettin Erbakan në Turqi fëmijët të cilët janë shumë të veshur i kspozohen rrezikut nga dehidrimi, humbja e lengjeve në trup.

Kjo mund të ketë pasoja fatale për funksionin e veshkave dhe në raste ekstreme, gjithashtu çon edhe në humbjen e jetës.

Ngrohja e papritur e organizmit gjithashtu rrit sasinë e substancave të dëmshme në gjak, dhe kjo gjithashtu mund të ketë një efekt negativ në organizëm.

Ka disa mënyra se si fëmija juaj ju thotë se ka shumë vapë:

1. Nëse koka dhe qafa janë të lagura, kjo është një shenjë që ai djersit dhe se foshnja ka shumë vapë.

2. Nëse fytyra e fëmijës është më e kuqe ose shfaqen skuqje.

3. Dëgjoni fëmijën si merr frymë pasi frymëmarrja e shpejtë është një simptomë e vapës së madhe.

4. Vendosni dorën në gjoksin e fëmijës, nëse është i nxehtë, kjo është një shenjë tjetër.

5. Nëse fëmija nuk mund të flejë dhe është i shqetësuar, ai mund të ketë shumë vapë

Më shumë

spot_img
spot_img