Tirana
moderate rain
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
60 %
1kmh
75 %
Mar
22 °
Mër
25 °
Enj
22 °
Pre
26 °
Sht
22 °
E martë, 27 Shtator, 2022

Temperaturat e larta dhe dalja në diell, mjekja: Gratë shtatzëna duhet të kenë kujdes, ja ç’duhet të bëjnë

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ekspozimi në diell, mungesa e hidratimit janë një rrezik për gratë shtatzëna. Ato janë të parat që preken nga këto temperatura tw larta të këtyre ditëve e për këtë arsye duhet të tregojnë një kujdes të veçantë.

Mjekja obseter gjinekologe, Enriketa Kroi, tregon se çfarë probleme mund të hasin gratë shtatzëna.

“Është e kuptueshme që ekspozimi në temperature të larta i shoqëruar me dehidratim shoqërohet me një rënie të punës së zemrës, vlerave të presionit të gjakut, vështirësi në frymëmarrje, dhe të gjitha këto ndikojnë edhe te bebi”, u shpreh ajo.

Noti, por edhe deti janë dy faktorët kryesorë që ndikojnë për mirë te një grua shtatzënë gjatë ditëve të nxehta, prandaj dhe mjekja këshillon se si duhet të veprojnë ato gjatë plazhit.

“Është e kuptueshme që duhet shmangur në mënyrë të padiskutueshme ekspozimi në pikun e temperaturave të larta sa nga ora 11:30 deri në 4 e gjysmë të pasdites. Plazhi i ndihmon, rrezet e diellit i ndihmojnë por këshillohet dalja e shpejtë nga ora nga ora 7 e gjysmë -8 të paradites dhe më pas ekspozimi në orët e pasdites nga ora 4 e gjysmë deri në 7. Duhet të përdorin kremëra mbrojtës me faktorë të lartë 30 e sipër apo dhe 50+. Dhe për çdo person tjetër dhe gratë shtatzëna rekomandohet konsumimi i lëngjeve, i ujit mbi dy litra në ditë”, tha mjekja.

Gjithashtu edhe konsumimi i ushqimeve të freskëta, suprave dhe perimeve luajnë një rol kyç gjatë shtatzënisë.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img