Hapësire reklamuese

Bota

Temperatura nën 10°C, Pekini përballet me dimrin më të ftohtë që nga 1951

Shkruar nga Newsbomb
Temperatura nën 10°C, Pekini përballet me dimrin më të

Kryeqyteti kinez, Pekini, ka përjetuar dhjetorin e tij më të ftohtë që nga fillimi i regjistrimeve në vitin 1951.

Temperaturat në qytet kanë rënë shpesh nën -10°C këtë muaj. Ka qenë një vit ekstremesh në kryeqytet: gjashtë muaj më parë, Pekini regjistroi ditën e tij më të nxehtë të qershorit, ndërsa temepratura të ulta.

Kina është goditur nga disa valë të motit jashtëzakonisht të ftohtë këtë javë. Temperaturat e ftohta kanë prekur provincat në të gjithë Kinën, me shkollat ​​në disa zona që janë detyruar të mbyllen dhe shërbimet e transportit përballen me vështirësi.

Ndërkohë, pjesë të Japonisë veriore kanë parë reshje të mëdha dëbore, shumë më tepër se sasia e zakonshme për këtë periudhë të vitit. Paralajmërime për borë të dendur janë lëshuar për disa zona gjatë ditëve të fundit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese