Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
54 %
5.1kmh
0 %
Mër
11 °
Enj
14 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
11 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Temperatura deri në -20 gradë ngrin alpinistët në malin Elbrus të Rusisë, humbin jetën 5 prej tyre, lëndohen 11 të tjerë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 5 alpinistë kanë humbur jetën në majën më të lartë në Europë, Elbrus, në pjesën veriore të Rusisë, në kufi me Gjeorgjinë.

Lajmi i trishtë u konfirmua nga ministria e emergjencave ruse, e cila tha se kjo ishte një nga tragjeditë më të rënda të viteve të fundit në majën më të lartë të Evropës.

“Fatkeqësisht, pesë persona vdiqën”, tha ministria e emergjencave. 

Ndërkohë 14 anëtarë të tjerë të grupit janë shpëtuar në kohën kur maja e malit u përfshi nga një stuhi dhe mot me erë të fuqishme, ndërsa temperaturat shënuan -20 gradë. 11 prej tyre u dërguan në spital me lëndime.

Alpinistët bënë një thirrje për ndihmë pas orës 5 të pasdites së të enjtes, teksa ndodheshin në një lartësi prej rreth 4.800 metrave, shkruajnë mediet e huaja.

Hetuesit rusë thane se është ngritur një çështje penale me akuzën e ofrimit të shërbimeve që “nuk plotësojnë kërkesat e shëndetit dhe sigurisë”.

Rajoni Elbrus është një destinacion shumë i frekuentuar për ngjitje dhe shëtitje gjatë verës dhe një vendpushim për ski gjatë muajve të dimrit. 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img