Tirana
clear sky
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
37 %
5.7kmh
0 %
Mër
28 °
Enj
30 °
Pre
31 °
Sht
30 °
Die
24 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

Televizioni publik i Malit të Zi heq pas 24 vitesh edicionin e lajmeve në gjuhën shqipe

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Për herë të parë pas 24 vitesh, kanali i parë i Televizionit Publik të Malit të Zi (RTCG), nuk do të transmetojë më edicionin e lajmeve në gjuhën shqipe.

Siç raporton gazeta “Plava e Gucia Sot”, lajmet në gjuhën shqipe tashmë do të transmetohen në kanalin parlamentar. Kjo do të thotë se përveç faktit që lajmet shqip nuk do të jepen më në kanalin e parë, me kalmin e tyre në kanalin parlamentar, nuk do të ketë më një orar të caktuar.

Një lëvizje e tillë e politikës së Televizionit Publik të Malit të Zi (RTCG), shënon një hap mbrapa në informim dhe në të drejtat e shqiptarëve në Malin e Zi.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img