Hapësire reklamuese

Bota

Teleskopi James Webb i NASA-s zbulon galaktikën me yjet më të hershëm dhe më të largët të parë ndonjëherë

Shkruar nga Newsbomb
Teleskopi James Webb i NASA-s zbulon galaktikën me yjet më të

Yjet më të hershëm të parë ndonjëherë janë pikasur nga teleskopi hapësinor James Ëebb i NASA-s. Studiuesit nga Instituti Dunlap për Astronomi dhe Astrofizikë të universitetit në Universitetin e Torontos pas analizimit të tëdhënave nga imazhi i parë në terren vunë re grupin e largët të yjeve.

I quajtur “Galaktika Xixëllonja”, falë serisë së pikave të vogla të verdha që e rrethojnë, objekti kozmik ndodhet rreth nëntë miliardë vite dritë larg nga Toka.

Të dhënat e analizuara u kapën nga kamera me infra të kuqe afër (NIRCam) të JËST, e cila është në gjendje të zbulojë objekte tepër të zbehta duke përdorur gjatësi vale të dritës që janë të padukshme për syrin e njeriut.

https://twitter.com/NASAWebb/status/1593260025669189632

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese