Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
50 %
3.6kmh
20 %
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
26 °
Hën
27 °
Mar
26 °
E premte, 2 Qershor, 2023

Teleskopi James Webb i NASA-s zbulon galaktikën me yjet më të hershëm dhe më të largët të parë ndonjëherë

Lajme të ngjashëm

Yjet më të hershëm të parë ndonjëherë janë pikasur nga teleskopi hapësinor James Ëebb i NASA-s. Studiuesit nga Instituti Dunlap për Astronomi dhe Astrofizikë të universitetit në Universitetin e Torontos pas analizimit të tëdhënave nga imazhi i parë në terren vunë re grupin e largët të yjeve.

I quajtur “Galaktika Xixëllonja”, falë serisë së pikave të vogla të verdha që e rrethojnë, objekti kozmik ndodhet rreth nëntë miliardë vite dritë larg nga Toka.

Të dhënat e analizuara u kapën nga kamera me infra të kuqe afër (NIRCam) të JËST, e cila është në gjendje të zbulojë objekte tepër të zbehta duke përdorur gjatësi vale të dritës që janë të padukshme për syrin e njeriut.


Më shumë