Tirana
few clouds
13.5 ° C
13.5 °
13.5 °
77 %
3.1kmh
20 %
Pre
13 °
Sht
16 °
Die
17 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 31 Mars, 2023

Telefonata me Joe Biden, Presidenti kinez Zi Jinping: Konflikti nuk është në interesin e askujt

Lajme të ngjashëm

Presidenti amerikan Joe Biden dhe homologu i tij kinez Xi Jinping kanë zhvilluar ditën e sotme një bisedë telefonike, ku kanë biseduar rreth luftës në Ukrainë.

Sipas mediave shtetërore kineze, Presidenti Xi ëhstë shprehur se konflikti nuk është në interesin e askujt.

“Marrëdhëniet shtet-shtet nuk mund të shkojnë në fazën e konfrontimit ushtarak. Konflikti dhe konfrontimi nuk janë në interes të askujt. Paqja dhe siguria janë thesaret më të çmuara të komunitetit ndërkombëtar”, ka thënë XI Jinping.

Disa ditë më parë Rusia kërkoi ndihmën e Kinës në luftën ndaj Ukrainës, ndërkohë që ende nuk ka një përgjigje zyrtare nga shteti kinez.

Më shumë