Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Teknologjia në zgjedhjet e 2021, KQZ i dërgon letër 8 partive më të mëdha: Kërkojmë propozime për zonat

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve i ka dërguar një letër tetë partive më të mëdha në vend, për t’i kërkuar propozime për zonat ku do të implementohet teknologjia në zgjedhjet e 20201.

Projekti pilot për teknologjinë në zgjedhje (votimi dhe numërimi elektronik) do të zbatohet në 20% të zonave zgjedhore.

Sistemet apo pajisjet e teknologjisë së informacionit, që do të përdoren në zgjedhje do të implementohen me projekte pilot, të cilat duhet të përfshijnë jo më shumë se 20% të zgjedhësve, duke filluar nga zgjedhjet e para, pas hyrjes në fuqi të këtij ligji. Pavarësisht nga ky rregull, në zgjedhjet e para për Kuvendin pas hyrjes në fuqi të këtij ligji, identifikimi elektronik do të shtrihet në 100% të votuesve”, njofton KQZ.

KQY-1_copy.jpg

KQY-2_copy.jpg

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img