Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Tejkaluan shpenzimet në fushatën e 25 prillit, KAS gjobit 13 parti, mes tyre PS dhe PD

Lajme të ngjashëm

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve (KAS) ka gjobitur 13 parti për abuzime me fondet gjatë fushatën në zgjedhjet e 25 prillit 2021.

Ka qenë kreu i KQZ, Ilirjan Celibashi që propozoi disa kohë më parë që patitë që kanë tejkaluar shpenzimet për zgjedhjet të gjobiteshin sipas Kodit Zgjehdor.

Në listë e porpozuar për gjobat janë përfshirë dy partitë më të mëdha PS dhe PD, vihet re se gjobës i ka shpëtuar LSI, tani e quajtur PL. Në listën e gjobave janë përfshirë edhe disa parti të tjera.

PS do të gjobitet me 5 milionë lekë, pasi ka tejkaluar kufirin maksimal të shpenzimeve për fushatën zgjedhore.

Lista me shumat e gjobave e propozuara për secilën parti politike (Gjoba në lekë të rinj)

 1. PS: 500 mln lekë
 2. PD: 100 mijë lekë
 3. PDK:  100 mijë lekë
 4. Lzhk: 100 mijë lekë
 5. P.LEGALITRTI : 500 mijë lekë
 6. PR:  500 mijë lekë
 7. Lzhk:  500 mijë lekë
 8. Balli Komb. Demokrat: 500 mijë lekë
 9. Nisma Thurje:  600 mijë lekë
 10. Bindja Demokratike:  600 mijë lekë
 11. Lëvizja Demokratike:  600 mijë lekë
 12. PSD: 600 mijë lekë
 13. Balli Kombëtar: 600 mijë lekë

Më shumë