Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Të vdekur e të zhdukur, miliona japonezë detyrohen të braktisin shtëpitë e tyre

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Më shumë se një milionë njerëz janë detyruar të kërkojnë strehim pasi shiu i rrëmbyeshëm shkaktoi përmbytje dhe rrëshqitje të tokës në  Japoninë  perëndimore më 14 gusht, duke lënë të paktën një të vdekur dhe dy të zhdukur.

Autoritetet në Hiroshima dhe pjesën veriore të Kyushu lëshuan alarmin e tyre më të lartë për evakuim pasi agjencia e motit raportoi nivele të pashembullta të shiut në zonë.

Nën alarmin jo të detyrueshëm, rreth 1.4 milionë banorëve u është kërkuar të lënë shtëpitë e tyre menjëherë, njoftoi transmetuesi publik NHK.

Pamjet televizive treguan shpëtimtarët që tërhiqnin banorët nëpër rrugë të zhytura në një varkë shpëtimi në qytetin Kurume në Fukuoka, ndërsa një rrjedhë me baltë filloi të vërshonte në prefekturën fqinje Saga.

Një grua 59-vjeçare vdiq dhe dy nga anëtarët e familjes së saj u zhdukën pasi rrëshqitja e tokës shkatërroi dy shtëpi në Unzen, prefektura Nagasaki, tha një zyrtar lokal.

“Më shumë se 150 trupa, polici dhe zjarrfikës u dërguan në vend për operacionet e shpëtimit,” tha Takumi Kumasaki për AFP.

“Ata po kërkojnë me kujdes banorët e zhdukur, ndërkohë që kujdesen për rrëshqitje të mëtejshme të baltës ndërsa shiu i fortë vazhdon.”

Reshjet e shiut parashikohen për disa ditë të tjera në një zonë të madhe të vendit.

Shkencëtarët thonë se ndryshimi i klimës po intensifikon rrezikun e shiut të fortë në Japoni dhe gjetkë, sepse një atmosferë më e ngrohtë mban më shumë ujë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img