Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
35 %
6.2kmh
0 %
Hën
19 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Të vaksinuarit duhet të kenë disa privilegje, ja çfarë sugjeron ministri gjerman

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

38ae8832882db611ae76698ecb753ad7 scaled

Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas ka thënë se “njerëzit e vaksinuar duhet të lejohen të ushtrojnë përsëri të drejtat themelore” duke përfshirë shkuarjen në restorante dhe kinema.

“Ende nuk është sqaruar përfundimisht se në çfarë mase njerëzit e vaksinuar mund të infektojnë të tjerët. Ajo që është e qartë, megjithatë, është se një person i vaksinuar nuk i merr më askujt një ventilator. Kjo heq të paktën një arsye kryesore për kufizimin e të drejtave themelore”,- i tha Maas gazetës Bild.

Sugjerimi bie në kundërshtim me të tjerët në kabinet që kanë përjashtuar liritë e veçanta.

Një zëdhënës i ministrisë së drejtësisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se ishte “përjashtuar diskutimi” për të trajtuar njerëzit e vaksinuar ndryshe ndërsa nuk ishte provuar shkencërisht se vaksinimi parandalon transmetimin e virusit.

Më shumë se një milion njerëz janë vaksinuar deri më tani në Gjermani, ku ka një bllokim të paktën deri në fund të muajit.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img