Tirana
few clouds
32.5 ° C
32.5 °
32.5 °
33 %
4.1kmh
20 %
Sht
32 °
Die
36 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
41 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Të tjera sekrete nga përgjimet e Pegasus, në “kthetrat” e izraelitëve dhe Princeshat e Dubait

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Numrat e telefonit të përdorur nga dy princeshat e Dubait thuhet se janë gjetur si pjesë e një hetimi në spiunët e hakerimit të telefonit të njohur si Pegasus. Princesha Latifa është vajza e sundimtarit të Dubait, dhe Princesha Haya Bint al-Hussain është ish-gruaja e tij.

Në mes të shkurtit, BBC transmetoi një video sekrete nga Princesha Latifa në të cilën ajo tha se po mbahej si peng dhe kishte frikë për jetën e saj. Ndërkohë Princesha Haya iku nga Dubai në 2019 duke thënë se kishte frikë për jetën e saj. Emiratet e Bashkuara Arabe kanë mohuar të dy pretendimet e grave.

Numrat e tyre janë me sa duket në një listë me rreth 50,000 numra telefoni të njerëzve që besohet se janë me interes për klientët e firmës me bazë në Izrael NSO Group. Lista u zbulua në mediat kryesore.

Zbulimi i numrave të telefonit të princeshave në listë dhe atyre të disa të njohurve ka ngritur pikëpyetje nëse ata mund të kishin qenë shënjestra e mundshme e një klienti qeveritar të grupit.

Organizata e të drejtave të njeriut Amnesty International ka lëshuar një deklaratë duke pretenduar se gjetja implikon NSO Group “në katalogun e shkeljeve të të drejtave të njeriut” shkaktuar dy grave. Ai bën thirrje për rregullimin për të frenuar “një industri të mbikëqyrjes së pakontrolluar”.

NSO ka mohuar çdo keqbërje, ndërsa thotë se programi është krijuar për t’u përdorur kundër kriminelëve dhe terroristëve dhe është vënë në dispozicion vetëm për ushtrinë, zbatimin e ligjit dhe agjencitë e inteligjencës me të dhëna të mira për të drejtat e njeriut.

Hetimi origjinal që çoi në raportet nga OJQ-ja me bazë në Paris Tregime të Ndaluara dhe Amnesty International ishte “plot supozime të gabuara dhe teori të pakonfirmuara”, tha grupi me bazë në Izrael.

Raportet janë pjesë e një serie artikujsh të lajmeve që sugjerojnë se mijëra njerëz të shquar janë vënë në shënjestër. Agjencia e lajmeve Reuters njoftoi të mërkurën se qeveria izraelite kishte ngritur një ekip për të shqyrtuar pretendimet në lidhje me programin Pegasus.

Më shumë

spot_img
spot_img