Tirana
scattered clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
94 %
1.5kmh
40 %
Die
23 °
Hën
24 °
Mar
23 °
Mër
23 °
Enj
24 °
E diel, 2 Tetor, 2022

Të sfilitur dhe të shtrirë në rrugë, mijëra emigrantë ikin nga vendi për të ardhme më të mirë, sytë nga SHBA

spot_img

Lajme të ngjashëm

Mijëra emigrantë dhe azilkërkues nga Amerika Qendrore dhe Karaibet kanë rifilluar udhëtimin e tij nëpër Meksikën jugore të hënën, pavarësisht shqetësimeve se gjysma e tyre mund të lëndohen ose sëmuren.

Siç shihet edhe në foto e mëposhtme emigrantët të sfilitur nga ecja në këmbë, shihen të shtrirë anës rrugës, ku marrin një sy gjumë.

Shumica e emigrantëve po ikin nga varfëria, dhuna dhe ndikimi i kushteve të pafavorshme mjedisore të lidhura me ndryshimet klimatike në vendlindjet e tyre. Shumë shpresojnë të arrijnë në kufirin e SHBA.

Drejtuesit e karvanit javën e kaluar hodhën poshtë ofertën e qeverisë meksikane për viza që synojnë t’u japin migrantëve akses në kujdesin shëndetësor dhe punë të rregullt, duke argumentuar se nuk kishte mbajtur premtimet për t’i ndihmuar ata në të kaluarën.

Më shumë


spot_img
spot_img

spot_img