Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
36 %
4.6kmh
0 %
Die
34 °
Hën
38 °
Mar
40 °
Mër
42 °
Enj
42 °
E diel, 25 Korrik, 2021

“Të rinjtë të parët”, ndryshe nga vendet e tjera, ky shtet zgjedh të vaksinojë moshat mbi 18 vjeç

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

6e687a1e68eca7bb041e8b8a92e5d3dc

Në shumë shetet ka nisur vaksinimi kundër koronaviruist, strategjia është pothuajse e njëjtë vaksinohen të parët mjëket dhe infermirët dhe më pas më të moshuarit.

Por një strategji tjetër ka zgjedhur Indonezia, e cila ka vendosur të vaksinojë të parët të rinjtë dhe më pas të moshuarit. Në fazën e parë ka zgjedhur që të vaksionojë të rinjtë, nga mosha 18 deri në 59 vjeç.

Profesori Amin Soebandrio i cili edhe e ka dhënë idenë për vaksinimin e të rinjve së pari, thotë se është e rëndësishme që të imunizohen fillimisht njerëzit që “punojnë dhe në fund të ditës kthehen në shtëpitë e tyre tek familjet”.

Mediat e huaja bëjnë me dije se personi i parë i vaksinuar në Indonezi kundër koronavirusit është një burrë 59-vjeç.

Më shumë

spot_img
spot_img