Tirana
broken clouds
21 ° C
21 °
21 °
52 %
3.6kmh
75 %
Pre
21 °
Sht
15 °
Die
20 °
Hën
25 °
Mar
26 °
E premte, 14 Maj, 2021
spot_img

Të pirë në timon dhe me shpejtësi skëterrë, Policia ‘bën namin’ në rrugë: Arrestohen 15 shoferë rebelë, hiqen mbi 100 patenta (VIDEO)

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtoria e Policisë Rrugore ka bërë njoftimin lidhur me masat që janë marrë gjatë fundjavës me qëllim parandalimin e aksidenteve rrugore.

Gjatë fundjavës janë 15 drejtues mjetesh të arrestuar, 135 leje drejtimi të pezulluara dhe 3734 gjoba për shkelje që janë rrezik potencial për përfshirje në aksidente rrugore.

9 nga 15 të arrestuar janë për drejtim mjeti në gjendje të dehur dhe 6 për drejtim mjeti pa leje drejtimi.

Janë pezulluar 135 leje drejtimi, nga të cilat 103 për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe 32 për drejtim mjeti nën efektin e alkoolit. 

Gjithashtu janë vendosur 3734 masa administrative për shkelje që janë burim për përfshirje në ngjarje rrugore të ndara si më poshtë: 

1678 masa administrative për parakalime të gabuara, 1213 masa për përdorim të celularit gjatë drejtimit të automjetit.

459 masa për shpejtësi mbi normat e lejuara dhe sjellje agresive në rrugë, 203 masa për mospërdorimin e rripit të sigurimit.

125 masa për mosvendosjen e kaskës mbrojtëse dhe 56 masa për shkelje të semaforit.

Policia Rrugore apelon për të gjithë përdoruesit e rrugës në tërësi, veçanërisht drejtuesit e mjeteve, motomjeteve dhe çiklistët, që të tregojnë kujdes dhe të respektojnë rregullat e qarkullimit rrugor si dhe fton qytetarët që të denoncojnë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin e emergjencave 112, çdo paligjshmëri. 

#MosUbejStatistike

#RregullKujdesDurimDestinacion

#NeJemiAtyPerSigurineTuaj

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img