Tirana
clear sky
35.5 ° C
35.5 °
35.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Mër
35 °
Enj
37 °
Pre
37 °
Sht
35 °
Die
35 °
E mërkurë, 23 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

‘Të pështysh veten në fytyrë’, Besa Shahini SULMON Vjosa Osmanin, e krahason me Bashën dhe Metën

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

efed918a7b0267c254e4de53c753a4bf

Ish-ministrja e Arsimit në Shqipëri, Besa Shahini ka komentuar një deklaratë të Presidentes në detyrë në Kosovë, Vjosa Osmani.

Në një intervistë në median ndërkombëtare “BBC”, Osmani foli ndër të tjera edhe për krimin e korrupsionin në Kosovë.

Në një postim në rrjetet sociale, Besa Shahini ka shkruar se përveçse e pavërtetë kjo deklaratë është populiste dhe anti-patriotike.

Sipas saj, problemi kryesor për t’u diskutuar në një media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet as nga rajoni. Më tej, Shahini shprehet se të përshkruhet Kosova si vend i zhytur në krim e korrupsion, është të pështysh vetën në fytyrë, sipas saj siç kanë bërë Basha e Meta shpesh me Shqipërinë për interesa vetjake elektorale.

Postimi i plotë:

Presidentja e Kosovës – përfaqësuesja më e lartë e vendit – tha për BBC-në, që problemi më i madh në Kosovë është “krimi dhe korrupsioni”. Përveçse e pavërtetë, kjo deklaratë është populiste dhe anti-patriotike.

Problemi kryesor për t’u diskutuar në media ndërkombëtare është fakti se Kosova nuk njihet si shtet nga rajoni, BE-ja dhe organizatat e tjera kryesore ndërkombëtare. Kjo pengon jo vetëm zhvillimin shoqëror dhe ekonomik, por edhe imagjinatën se si mund të dilet nga izolimi dhe pabarazia me vendet e tjera të rajonit.

Të flitet për krim dhe korrupsion në fushatë zgjedhore është e kuptueshme. Por, të përçohet diskursi i fushatës në media ndërkombëtare dhe të përshkruhet Kosova si vend i zhytur në krim e korrupsion, është të pështysh vetën në fytyrë, siç kanë bërë Basha e Meta shpesh me Shqipërinë për interesa vetjake elektorale. Kur e para e vendit prezanton gjithë gjeneratat paraardhëse politike si të korruptuara e të kriminalizuara, tingëllon mosbesues edhe cilësimi që ia bën vetes dhe Vetëvendosjës si të “pakorruptueshëm”.

besaaa_copy.png

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img