Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
69 %
1.5kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
31 °
Die
31 °
Hën
30 °
Mar
31 °
E premte, 19 Gusht, 2022
spot_img

‘Të parandalohet degradimi i standardeve demokratike të qeverisjes’, Presidenti Meta reagon pas udhëzimeve të KE-së

spot_img

Lajme të ngjashëm

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pasi Këshilli i Europës miratoi udhëzimet ndaj qeverive, se si të mirëmbajnë ekuilibrat e demokracisë.

albsig

‘Një angazhim që duhet mbështetur nga të gjithë që të parandalohet degradimi i standardeve demokratike të qeverisjes dhe shtetit të së drejtës’, shkruan Presidenti Meta në një postim në ‘Facebook’.

Komiteti i Ministrave ka miratuar sot një listë që synon të sigurojë se fituesit e zgjedhjeve mbështesin praktikat demokratike.

Lista e përpiluar nga Komisioni i Venecias, grupi i ekspertëve i Këshillit të Evropës , u jep udhëzime qeverive se si të mbajnë ekuilibrat e demokracisë, pavarësisht se çfarë lloj sistemi përdor ai vend.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img