Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
78 %
1kmh
0 %
Mar
36 °
Mër
39 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
33 °
E martë, 3 Gusht, 2021

Të paktën 45 të vdekur dhe 53 të plagosur nga rrëzimi i avionit luftarak në Filipine

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 45 humbën jetën dhe 50 u plagosën të dielën kur një aeroplan i tipit C-130 ushtarak në Filipine me trupa të ushtrisë u rrëzua dhe shpërtheu në flakë pasi doli nga pista në jug të vendit, thanë zyrtarët.

Aksidenti i së dielës ndodhi pranë aeroportit Jolo në provincën Sulo.

Zyrtarët thanë se disa ushtarë ishin parë tek hidheshin nga avioni para përplasjes dhe shpërthimit në tokë. Ushtria tha se deri në orët e mbrëmjes 17 ushtarë mbetën të pagjetur.

Një komandant ushtarak rajonal tha se nuk kishte gjasa që të ishte qëlluar ndaj avionit. Ai citoi dëshmitarët të kenë thënë se avioni gaboi në ulje, duke tejkaluar pistën dhe pastaj u rrëzua në periferi të aeroportit. /VOA

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img