Hapësire reklamuese

Rajoni

Të pagjeturit e luftës në Kosovë, Hoti: Serbia po mbyll vendndodhjet e dyshuara për varre masive

Shkruar nga Newsbomb
Të pagjeturit e luftës në Kosovë, Hoti: Serbia po mbyll

Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur, Andin Hoti, ka thënë se kanë arritur që vetëm në një vendndodhje në Serbi të gjurmojnë në lidhje me personat e zhdukur. Sipas Hotit, shteti serb e ka mbyllur vendin ku ata dyshojnë se ka mbetje mortore.

Në Kosovë, është shprehur Hoti, nuk ka mbetur vend pa kërkuar për dyshime për mbetje mortore nga lufta e fundit. Kryetari i Komisionit Qeveritar për Persona të Zhdukur ka thënë se dyshime ata kanë për disa vendndodhje në Serbi, por nuk po i lejon shteti serb.

“Nuk ka mbete vend pa u hulumtu dhe gërmuar në territorin e Kosovës. 22 dorëzime i kemi arrit me i bërë familjeve të personave të zhdukur. Kemi krijuar një numër pa pagesë për qytetarët. Si sigurim të informacioneve bashkëpunojmë më ndërkombëtarët, me Kryqin e Kuq Ndërkombëtarë.

Ne territorin e Serbisë kemi arrit vetëm në një lokacion. Serbia e ka mbyll këtë lokacion, dhe kemi dyshime që ai lokacion ka mbetje mortore. Ne kemi kërkuar që të qasemi edhe në rajonin e Rashkës edhe Novi Sad. Më shumë se një autobus është dërguar dhe janë vrarë, jemi të bindur se kemi edhe një varrezë të madhe aty", është shprehur Andin Hoti.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese