Tirana
few clouds
20.5 ° C
20.5 °
20.5 °
60 %
1.5kmh
20 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
19 °
E mërkurë, 20 Tetor, 2021
spot_img

Të ‘ngecur’ prej koronavirusit/ MEPJ njoftim për shqiptarët në Suedi dhe Slloveni: Aplikoni për zgjatje të qëndrimit, pa ju skaduar 90 ditëshi aktual

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

1600526095081f1fd12d18c57985cf0a

Ministria e Jashtme e Republikës së Shqipërisë ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që kanë ‘ngecur’ në Suedi dhe Slloveni për shkak të mbylljes së kufijve si masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit.

 

Të gjithë personat që janë në gjëndje të provojnë se nuk kanë pasur mundësi të lenë Suedinë për shkak të anullimit të fluturimit, ose shkaqe të tjera, mund të aplikojnë për zgjatje afatit të qëndrimit, me kusht që ky afat të mos i kalojë 90 ditët.

Kurse për qytetarët shqiptarë në Slloveni nuk do të llogaritet brenda 90 ditëshit të qëndrimit që paracaktohet në rregullat e zonës Shengen.

Njoftimi i ambasadës:

Njoftim për qytetarët shqiptarë që ndodhen në Suedi dhe në Slloveni

?Të gjithë personat që janë në gjëndje të provojnë se nuk kanë pasur mundësi të lenë Suedinë për shkak të anullimit të fluturimit, ose shkaqe të tjera, mund të aplikojnë për zgjatje afatit të qëndrimit, me kusht që ky afat të mos i kalojë 90 ditët.

?Nëse qëndrimi në zonën Schengen do t’i kalojë 90 ditët, duhet të aplikojnë për një VIZË Vizitori.

❗️Aplikimi duhet të kryhet para se të skadojë afati i qëndrimit të deritanishëm.

? Aplikimi bëhet duke ndjekur udhezimet në linkun e mëposhtëm të Portalit Diplomatik;
https://ëëë.government.se/…/ministry-fo…/diplomatic-portal/​

? Njoftojmë të gjithë qytetarët shqiptarë të cilët ndodhen në Slloveni, se koha e qëndrimit të tyre në këtë vend, në këtë situatë të jashtëzakonshme, nuk do të llogaritet brenda 90 ditëshit të qëndrimit të lejuar në zonën Schengen.

Bashkë kundër këtij armiku ?, do t’ja dalim!

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img