Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

“Të lirë”, Lea Ypi fiton çmimin e rëndësishëm

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Akademikja Lea Ypi me librin e saj “Të Lirë” ka fituar çmimin “Ondaatje” të Shoqërisë Mbretërore të Letërsisë.

Çmimi jepet për librin që ngjallin më së miri frymën e një vendi. “Të Lirë” tregojnë kur Ypi ishte në një moshë në Shqipëri në një kohë kur ishte një nga postat e fundit staliniste në Evropë.

albsig

spring

Në dhjetor 1990, statujat e Stalinit dhe Enver Hoxhës u rrëzuan dhe jeta ndryshoi brenda natës për njerëzit, të cilët tani ishin në gjendje të votonin lirshëm, të vishnin atë që u pëlqente dhe të adhuronin si të dëshironin.

Por ndryshimi gjithashtu bëri që vendet e punës të zhdukeshin dhe skemat piramidale grabitqare çuan në falimentimin e vendit, duke rezultuar në konflikt të dhunshëm. Ndërsa sekretet e familjes së saj u zbuluan, Ypi e gjeti veten duke pyetur se çfarë do të thoshte në të vërtetë liria.

Kryesuesi i panelit gjykues ishte poeti Sandeep Parmar, të cilit iu bashkua autori i YA Patrice Laërence dhe shkrimtari dhe avokati Philippe Sands.

Ata thanë për “Të Lirë”: “Duke lexuar dhe rilexuar Lirinë e Lea Ypit, ne ndjemë fort se shqetësimet qendrore të librit – politika, historia personale, vetë kuptimi i lirisë – folën me kaq tingull për momentin tonë të jetuar.”

Gjyqtarët e përshkruan Ypin si “një mjeshtër” të ballafaqimit të rrëfimeve madhështore dhe personale. Ata vlerësuan gjithashtu mënyrën se si “puna e saj me humor të errët dhe thellësisht serioze” i bëri ata “të reflektojnë me forcë mbi nevojën për vërtetësi rreth historive që na tregohen dhe se si ne e negociojmë jetën tonë brenda tyre”.

Free u zgjodh si fitues përballë: The Manningtree Ëitches nga AK Blakemore, Islands of Abandonment: Life in the Post-Human Landscape nga Cal Flyn, Ëriting the Camp nga Yousif M Qasmiyeh, Empireland nga Sathnam Sanghera dhe Island of Missing Trees nga Elif Shafak.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img