Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
0 %
Sht
33 °
Die
36 °
Hën
37 °
Mar
39 °
Mër
40 °
E shtunë, 24 Korrik, 2021

Të lidhur me politikën dhe biznesin, MEGAOPERACION kundër Ndranghetas në Itali: Arrestohen 50 persona, mes tyre dhe një grua shqiptare (EMRI)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

3d22e5703d029d4d9dca64407149ae07

Një megaoperacion për të shkatërruar grupin famëkeq të Ndranghetas në Itali, është zhvilluar në Catanzaro, me koordinimin e Anti-Mafias së Romës. Në operacion janë përfshirë më shumë se 370 oficerë dhe janë arrestuar 50 perona.

13 prej të arrestuarëve janë lënë në burg nga Gjykata, ndërsa 35 të tjerë janë lënë në masën e sigurisë “Arrest në shtëpi”, dhe dy të tjerë në detyrim paraqitje. Mes të arrestuarëve siç raportojnë mediat italiane, është dhe një grua shqiptare, e quajtur Odeta Hasaj.

Këta perosna sipas autoriteve në Itali janë eksponentë të Ndranghetas, të lidhur ngushtë me politikën dhe botën e biznesit atje.

Mes të arresturve janë dhe sipërmarrës të njohur të territorit, funksionarë të administratës publike.

Operacioni ka zbardhur një aktivitet të paligjshëm parash me vlerë mbi 300 milionë euro. Gjatë operacionit janë ezkekutuar dhe sekuestrime sipërmarrejs, prona private, automjete, e llogari bankare.

Më shumë

spot_img
spot_img