Hapësire reklamuese

Bota

Të jetosh në buzë të greminës, erozioni kërcënon qindra godina (Video)

Shkruar nga Newsbomb

Qindra banorë të bregut të Kalifornisë, kërcënohen të humbasin shtëpitë e tyre pas erozionit masiv shkaktuar kryesisht nga “El Nino”.

E ndërsa shumë qytetarë janë duke e përdorur telefonin e tyre për të bërë “selfie”, The Nature Conservancy” i ka kërkuar banorëve të dokumentojnë me telefonat e tyre, dronët dhe kamerat, ndryshimin e relievit.

Sipas studimit, mbi gjysëm milionë banorë, 100 miliardë dollarë prona, infrastukturë rrugore, shkolla, central energjie dhe shtëpi banimi kërcënohen seriozisht nese niveli i detit rritet me 1.4 metra, një katastrofë që mund të bëhet realitet në vitin 2100.

[iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/CzrymETf9hY" frameborder="0" allowfullscreen ]

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese