Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
41 %
6.7kmh
0 %
Mar
22 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Të infektuarit me COVID, 20 përqind e italianëve kanë variantin britanik të virusit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

bbea8d0424460dfc875ec1357f90fd33

Nga të prekurit me coronavirus në Itali, 20 përqind e tyre janë infektuar me variantin e ri britanik.

Ky është rezultati i dalë nga një sondazh i kryer në nivel rajonal nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti i Lartë i Shëndetësisë italian.

Sondazhi, i kryer në datat 3 dhe 4 shkurt, tregoi se varianti britanik qarkullon më së shumti në zonat përkatësisht midis Umbria, Marche, Abruzzo, Emilia dhe Toskana të cilat kanë një përqindje më të lartë se sa mesatarja, dhe që mund ti nënshtrohen masave më të forta kufizuese për të ndaluar qarkullimin e virusit.

Këto komuna tashmë janë përfshirë në zonat e kuqe dhe përcaktohet se numri i rasteve të reja vjen kryesisht nga mjediset shkollore, megjithëse nuk është shfaqur përmes simptomave tek fëmijët.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img