Tirana
clear sky
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
55 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
23 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Të hiqen fjalët NËNË dhe BABA”, reagon ashpër deputeti: A thua se na ka sjellë lejleku! Kjo kauzë kërkon të poshtërojë familjen tonë, nuk ka për të guxuar kush të detyrojë djalin tim…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kërkesa e organizatës LGBTI, e cila kërkon që të hiqen emrat NËNË dhe BABA dhe të zëvendësohen me emërtimet “prind që lind nr.1” dhe “prind nr.2”, ka ngjallur debate të forta në opinionin publik.

Deputeti i Kuvendit, Andi Përmeti, ka reaguar ashpër në lidhje me këtë kërkesë, duke e cilësuar të tepërt, ndërkohë që thotë se kjo kauzë kërkon që të poshtërojë familjen e shqiptarëve.

Ai sshprehet se askush nuk mund t’ia ndalojë djalit të tij të mos i thërrasë “nënë”, nënës së tij dhe baba atij.

Postimi i plotë:

Per konceptin Nënë dhe konceptin Baba!

Gjate jetes sime jam ndeshur shpesh me debate, nga me te ndryshmet, debate juridike, debate politike, debate sporti, debate morali por kurre me pare nuk kisha ndeshur nje debat kaq te peshtire, denigrues, te turpshme dhe kobsjelles sesa debati i diteve te fundit per te vrare fjalen nene dhe baba.

Une personalisht nuk kam pasur asnje problem sesi dikush e trajton jeten e tij, qofte kjo ndjesore, qofte seksuale. Gjithmone kam qene mbeshtetes i te drejtes se gjithkush ka te drejte ta jetoje jeten e tij sic do, pa u gjykuar e as paragjykuar nga askush. Nuk kam gjykuar as 17 majin, diten kur vrullshem jeta seksuale e dikujt nderhynte ne te gjithe vendin, me prepotence, ne shesh, para gjithkujt sikur cdo banor i ketij vendi te kishte detyrimin te dinte pjesen seksuale te gjithkujt. Imagjino sikur kete ta benin edhe heteroseksualet, te dilnin e te krenohesin se cfare benin ne jeten e tyre ndjesore a seksuale. Nuk shkon dhe nuk shkon as 17 maji per te njejten barazi. Por nqs deri me sot nuk kam pasur asnje kundershti ndaj ketij komuniteti, perkundrazi kam menduar gjithmone qe jane ne te drejten e tyre, sot ate kane nderhyre dhunshem, frikshem dhe ne menyren me abuzive te mundshme ne jeten time dhe te gjithkujt. Ata kerkojne te hiqet fjala nene dhe fjala baba. A thua qe ne bote i ka sjell lejleku? Kjo eshte e tepert dhe nuk ka te beje me me ta, se cfare ata bejne, si jetojne, me ke jetojne, a ndihem te persekutuar a jo? Ketu jane ata qe po tentojne te na persekutojne ne, me forcen dhe dhunen me te madhe, duke kerkuar te relativizojme gjithcka Perendia dhe natyra ka krijuar: familjen, nenen, babain. Kjo eshte e tepert dhe nuk mund te merret me shaka. Jo kjo.

Ata kane nene e baba. Ata kane familje dhe padiskutim kane te drejte te krijojne familjen e tyre, si ata e mendojne, si ata e ndjejne por pa u lejuar per asnje cast te nderhyjne dhunshem ne familjen time, ne familjen e cdo shqiptari.

Nuk ka per te guxuar kush te detyroje djalin tim mos i therrase nene, nenes se tij dhe mua, baba. Kjo tejkalon cdo kauze. Kjo ka te beje me vet themelin e jetes, mbi ate qe ne jemi krijuar dhe rritur. Kjo eshte nje kauze ku ne si shoqeri duhet te jemi qartazi te prere per te mos lejuar askend te nderhyje dhunshem ne familjet tone. Kjo eshte nje kauze ku ne qartazi duhet te distancohemi nga gjithkush qe kerkon te denigroje, poshteroje dhe shkaterroje familjet tone. Kjo eshte e teper. Mjaf me.


Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img