Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
87 %
0.5kmh
0 %
Hën
20 °
Mar
20 °
Mër
16 °
Enj
20 °
Pre
21 °
E hënë, 25 Tetor, 2021
spot_img

Të hënën fillon viti i ri shkollor, Ministria e Shëndetësisë: Nëse mësuesit dhe studentët nuk janë të vaksinuar duhet…

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditën e hënë me 27 shtatorë fillon shkolla, në lidhje me këtë Ministria e Shëndetësisë ka publikuar urdhërin në lidhje me certifikatën e vaksinimit apo testimit.

Bëhet me dije se personeli i institucioneve arsimore dhe studentët duhet të duhet të depozitojnë pranë qendrës së punës dhe studentët pranë zyrave të përcaktuara nga IAL-të përkatëse, Certifikatën e Vaksinimit Covid-19 nga e-albania apo kartën e vaksinimit.

Ata që nuk janë vaksinuar duhet të paraqesin një herë në javë një tampon që tregon se janë negative kundër Covid-19.

“Për studentët që nuk paraqesin Certifikatën e Vaksinimit Covid-19 apo kartën e vaksinimit, drejtuesit e Institucioneve të Arsimit Universitar të marrin masa për ofrimin e studimit në platforma alternative duke filluar nga 11.10.2021” thuhet në njoftim.

“Personeli i institucioneve arsimore dhe studentët si një ndër kategoritë e përfshira në pikën 1, të këtij urdhëri, duhet të depozitojnë pranë qendrës së punës dhe studentët pranë zyrave të përcaktuara nga IAL-të përkatëse, Certifikatën e Vaksinimit Covid-19nga e-albania apo kartën e vaksinimit.

Për punonjësit e institucioneve arsimorë që nuk paraqesin Certifikatën e Vaksinimit Covid-19 apo kartën e vaksinimit, do të kërkohet paraqitja, çdo javë, e testit PCR, të kryer sipas procedurës për kryerjen e testeve për efekte administrative, për të verifikuar që nuk janë mbartës të infeksionit Sars-Cov-2, duke filluar nga data 27.09.2021.

Për studentët që nuk paraqesin Certifikatën e Vaksinimit Covid-19 apo kartën e vaksinimit, drejtuesit e Institucioneve të Arsimit Universitar të marrin masa për ofrimin e studimit në platforma alternative duke filluar nga 11.10.2021” thuhet ndër të tejra në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img