Tirana
light rain
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
100 %
0.5kmh
100 %
Mar
11 °
Mër
18 °
Enj
18 °
Pre
19 °
Sht
19 °
E martë, 21 Mars, 2023

Të gjithë “sytë” nga Turqia, Perëndimi “harron” Sirinë, banorët nxjerrin vetë të afërmit nga rrënojat

Lajme të ngjashëm

Tërmeti tragjik i së hënës ka shkaktuar mijëra viktima në Turqi dhe Siri dhe ka lënduar me dhjetëra mijëra të tjerë.

E teksa të gjithë shtetet i kanë dhënë një “dorë” Turqisë duke dërguar ushtarë, mjekë dhe ekip të kërkim shpëtimi, duket se nuk po ndodhet e njëjta gjë në Siri.

Gazetari sirian Omar al-Bam ka postuar një video në rrjetet sociale, dhe me sytë e mbushura me trishtim shprehet se asnjë ndihmë nuk ka ardhur nga jashtë dhe se njerëzit po mundohen të shpëtojnë vetë familjet e tyre që ndodhen nën rrënoja.

 

Edhe pse deri më tani raportohet për mijëra viktima asnjë shtet perëndimor nuk i ka “zgjatur dorën” Sirië, të vetmet shtete që i kanë ardhur në ndihmë janë Algjeria, Egjipti, Iraku, Tunizia, Irani dhe Rusia.

Po ashtu është organizata “Helmetave të Bardha”, ku mbi 3000 persona janë në terren në kërkim të të mbijetuarve që kanë mbetur nën rrënoja.

Shkak i mosdhënies së ndihmës janë edhe sanksionet që vendet perëndimore i kan vendosur Sirisë për shkak të luftës civile që ata kanë prej vitesh.

Më shumë