Hapësire reklamuese

Politikë

Të fshehtat e zgjedhjeve 2023: Roli i fiseve, oligarkëve, partive dhe ODIHR

Shkruar nga Newsbomb
Të fshehtat e zgjedhjeve 2023: Roli i fiseve, oligarkëve, partive dhe

Kryeministri Rama promovon atë që ai e quan “Shqipëria moderne”, por fjalimet e tij mbyllen me tingujt e këngës tallava “Vetëm përpara”, kolona zanore e fushatës së tij elektorale në zgjedhjet vendore 2023. Posterat kryesorë të partive nuk kanë kandidatët për kryetarë bashkie, por liderët politikë.

Ish kryeministri Berisha drejton fushatën e opozitës, por zyrtarisht emri i tij dhe forca që përfaqëson, nuk është subjekt zgjedhor dhe as pjesë e fletës së votimit. Simbolika dhe kontraste të tilla të thella midis retorikës dhe akteve konkrete përbën tiparin kryesor të këtij procesi zgjedhor.

Më 14 maj Shqipëria virtuale konkurroi Shqipërinë reale, e para e krijuar nga elita drejtuese dhe e imponuar nga ekspertët e marrëdhënieve publike, e dyta e përfaqësuar nga ata mijëra qytetarë që vijojnë të tentojnë emigrimin. Më 14 maj u votua për 61 kryetarë bashkish, por zgjedhjet nuk u dominuan nga kandidatët për kryetarë. Figurat kryesore, posterat, fjalimet dhe mitingjet u dominuan nga liderët kryesorë politikë, Rama (PS), Berisha e Meta (BF), Alibeaj (PD), etj.

Zgjedhjet vendore të 14 majit 2023 janë zgjedhjet e radhës, të tretat me ndarjen e re administrative: Shqipëria ka zhvilluar tetë zgjedhje vendore gjatë tranzicionit (1992, 1996, 2000, 2003, 2007, 2011, 2015 dhe 2019).

Me një traditë ende të brishtë të kulturës zgjedhore, të decentralizimit dhe të integritetit në politikë, zgjedhjet e 14 majit 2023 janë test i rëndësishëm për aftësinë dhe maturinë e Shqipërisë për të organizuar dhe zhvilluar procese zgjedhore në përputhje me standardet demokratike dhe parimet kushtetuese.

Nga Tallavaja, te mbështetja e artistëve, apo ndarja e opozitës e posterat elektoralë, kjo fushatë do të mbahet mend gjatë për spektaklin, por jo për vendosjen në qendër të vëmendjes dhe të platformave kandidatin. Simbolika dhe kontraste të thella mes retorikës dhe akteve konkrete, janë kryefjala e saj. Më e çuditshmja, kandidimi i fiseve në këshillat bashkiakë në shumë prej bashkive në vend. Cili është roli i të fortëve dhe “nongratave”? Pse këtë radhë komuniteti ndërkombëtar nuk ka qenë aktiv aq sa në zgjedhjet e mëparshme?

Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e njëzetenjë të Revistës Newsbomb.al, e cila ka dalë në treg prej datës 20 Maj dhe mund ta gjeni në të gjitha pikat e shitjes…

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese