Tirana
clear sky
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
76 %
2.6kmh
0 %
Mër
13 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
20 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

“Të fillojë vaksinimi i fëmijëve”, mjekja: Nuk e kuptoj se çfarë pret Shqipëria

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryetarja e Federatës së Mjekëve Shqiptarë në Evropë, Aurora Dollenberg është shprehur se Shqipëria duhet të fillojë urgjentisht me vaksinimin e fëmijëve kundër Covid\.

Ajo tha se vaksinimi duhet të nisë për fëmijët mbi 12 vjeç dhe se këtë gjë tani më e kaa bërë edhe Europa, me vaksinën Pfizer.

“Shqipëria duhet të fillojë në mënyrë urgjente vaksinimin e fëmijëve. Këtë e thotë të gjithë Europa e cila ka nisur vaksinimin e fëmijëve. 80% e fëmijëve në Gjermani është vaksinuar me një dozë të vaksinës dhe 60% i kanë marrë të dyja dozat. Nuk e kuptoj se çfarë pret Shqipëria. Vaksinimi duhet të nisë që tek fëmijët në moshën 12 vjeçe. E vetmja vaksinë që e ka marrë patentën definitive, për të vaksinuar fëmijët dhe gratë shtatzëna, është “Pfizer”,” u shpreh Aurora Dollenberg.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img