Tirana
few clouds
28.5 ° C
28.5 °
28.5 °
39 %
4.1kmh
20 %
Sht
27 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Të dypunësuarit në Shqipëri kanë “shpërthyer”, paguan 4 milionë euro më shumë vitin e kaluar (TË DHËNAT)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

2020 ishte vit ku për shkak të pandemisë, u kufizua dhe puna. Por nuk ka ndodhur kështu me shumë shqiptarë që kanë dy punë. Të dy punësuarit që kanë të ardhura mbi 2 milionë lekë, krahas ndalesës së pagës, kanë paguar edhe 4 milionë euro më shumë në 2020, për dy punësimin e vitit 2019. Deklaratat individuale të të ardhurave ishin 502.4 milionë lekë me një rritje prej 37 përqind në raport me vitin 2019.

Tatimet kanë bërë të ditur se rreth 12.3 mijë individë kishin të ardhura vjetore më shumë se 2 milionë lekë në 2019. KLSH në një auditim që ka bërë në 2018  në Drejtorinë e Përgjithshme të Tatimeve për përputhshmërinë dhe rregullsinë financiare ka nxjerrë se udhëzuesi që përcakton mbledhjen e dy pagave si një e vetme për personat me të ardhura mbi 2 milionë lekë nuk është i mbështetur në ligjin për tatimin mbi të ardhurat. Ky ngërç u zgjidh në vitin 2020, ku të dypunësuarit detyrohen të bëjnë deklarimin e të ardhurave të 2020 dhe të rillogarisin dhe derdhin tatimin shtesë. Afati fillestar ishte 30 prilli por është shtyrë deri në 30 qershor për shkak të paqartësive të krijuara tek individët.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img