Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
40 %
1kmh
0 %
Mar
35 °
Mër
35 °
Enj
33 °
Pre
34 °
Sht
37 °
E martë, 28 Qershor, 2022
spot_img

Të drejtat për peshkimin, tensione mes Britanisë dhe Francës, dërgojnë anijet luftarake në Kanalin e La Mansh

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Disa muaj pas finalizimit të marrëveshjes tregëtare post-Brexit, mes Bashkimit Europian dhe Britanisë kjo e fundit vendosi kushte të reja sa i përket peshkimit në ujërat e saj.

Mbrëmjen e djeshme Britania e Madhe dërgoi dy anije të armatosura në ishullin vetëqeverisës britanik të Xhersit i cili ndodhet shumë afër bregdetit francez. Pa humbur kohë Franca lajmëroi se dhe ata po dërgojnë anijen e tyre për të monitoruar situatën.

albsig

spring

Anijet luftarake britanike u dërguan për të qetësuar protestat e nxitura nga peshkatarët francezë të cilët prej ditësh kërkojnë të drejtën e tyre mbi peshkimin në ujrat britanike.

Teksa të dyja palët po përpiqen që të qetësojnë “ujërat”, dhe autoritetet britanike shpresojnë që francezët mos bllokojnë portin dhe nuk duan që situata të përshkallëzohet në “luftë”.

Të shumta janë ato media britanike dhe franceze të cilat i kanë dedikuar artikuj të gjatë kësaj çështje madhore dhe të gjithë mediat franceze  i referohen kësaj situate duke thënë “ne jemi gati për luftë.. ne mund të gjunjëzojmë Xhersin”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img