Tirana
clear sky
27.5 ° C
27.5 °
27.5 °
51 %
1kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Të blesh një apartament në Tiranë të kushton më lirë sesa ta marrësh me qira

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Shitja e apartamenteve dhe dhënia e tyre me qira në qytetin e Tiranës, kanë ecur në kahe të kundërta.

Çmimi i qiras ka pasur një trend rritës për të tretin tremujor, duke u rritur me 6.3 %  në terma real vjetor, sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë.

albsig

spring

Ndërsa çmimi i  shitjes së apartamenteve ka pasur një normë rënëse në tremujorin e parë të vitit 2017 . Ky indeks ra me 5.9% në terma real vjetor.

Rënia e çmimit të banesave lidhet me një mbi ofert banesash të reja në Tiranë, ndërsa rritja e çmimit të qirave tregon se ky lloj tregu vazhdon të ketë kërkesë.

Bumi i ndërtimit të apartamenteve ka ardhur duke u ulur nga viti në vit për shkak të stokut të krijuar në këtë produkt.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img