Tirana
broken clouds
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
47 %
3.1kmh
75 %
Pre
25 °
Sht
29 °
Die
30 °
Hën
28 °
Mar
24 °
E premte, 17 Shtator, 2021
spot_img

Task-Forca për kanbisin, Haki Çako i raporton kryeministrit: Janë sekuestruar 25 herë më pak se vitin e kaluar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Haki Çako deklaron se këtë vit është konstatuar më pak drogë e kultivuar dhe për rrjedhojë është sekuestruar 25 herë më pak se vitin e kaluar, në të njëjtën periudhë.

Deklarata e Çakos vjen gjatë raportimit të tij në Task-Forcën për kanabist, në Zyrën Operacionale të Situatës. Gjatë kësja periudhe, veç godtjes së strukturave të kultivimit të kanabist shefi i policisë tha se operacionet janë përqëndruar edhe në arrestimin e zyrtarëve të policisë apo të tjerë të administratës, si dhe në evidentimin e pronarëve të makinave luksoze dhe verifikimin e tyre.

“Gjatë muajit gusht, si periudha që favorizon më shumë kanabisin puna është përqëndruar në rikontrollin masiv të territorit. Kontribut edhe bashkëpunim ka patur edhe nga partnerët italianë me shkëmbim informacion dhe monitorim nga ajri, duke bërë identifikimin e parcelave dhe indicidëve të përfshirë. Punonjës të policisë dhe punonjës të administratës janë arrestuar për moskallëzim krimi. Konstatojmë ulje të sasisë së bimëve të kultivuara 25 herë më pak se një vit më parë. Kemi përdorur metoda speciale duke sjellë rritjen e sasisë së kapur dhe personave të arrestuar”, u shpreh Çako. 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img