Tirana
clear sky
33.5 ° C
33.5 °
33.5 °
38 %
1.5kmh
0 %
Sht
34 °
Die
33 °
Hën
36 °
Mar
36 °
Mër
37 °
E shtunë, 25 Qershor, 2022
spot_img

Tashmë mund të firmosni peticionin për mbrojtjen e Kanioneve të Nivicës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Firma e Ministrisë së Kultiurës që i hap rrugën ndërtimit të një hidrocentrali, rrezikon të shkatërrojë përgjithmonë bikuritë e mahnitshme të Kanioneve të Nivicës si dhe të zhdukë nga tokat përreth qindra objekte arkeologjike që presin dorën e njeriut për të dalë në dritën e diellit.

Por shpresa e mijëra qytetarëve për ta shpëtuar këtë zonë nga shkatërrimi është ende e gjallë. Së fundmi në internet është hapur edhe një peticion kundër ndërtimit të hidrocentralit që vetëm në pak minuta ka arritur të mbledhë 65 firma.

albsig

spring

Kushdo mund t’i bashkohet kësaj nisme. Firmosni peticionin duke klikuar KËTU!

“Mbi 3 milion vjet ka punuar natyra që ka krijuar këtë Perlë, këtë monument natyrore (Pliocen-Kuaternar), ndërsa ju si institucioni që duhet ta mbronit, po e zhdukni sëbashku me gjurmët e qytetërimit Ilir që fshihen në Nivicë, me ndërtimin e një hidrocentrali.

Ne, Niviciotët, ambjentalistët, aktivistët, qytetarët dhe fshatarët e Shqipërisë, jemi për këtu ta mbrojtur këtë perlë, këtë pikturë dhe skulpturë të natyrës, për ta ndaluar këtë shkatërrim barbar, që as pushtuesit ndër shekuj nuk e kanë bërë.

Ne i themi JO!‪

#TaMbrojmeNivicen”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img