Tirana
fog
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
100 %
0.5kmh
58 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Tarifa e Rrugës së Kombit, përplasje Kosovë – Shqipëri

Lajme të ngjashëm

Tarifa e vendosur për Rrugën e Kombit sjell përplasje mes Shqipërisë dhe Kosovës.

Sipas “Egnatia Odhos”, kompanisë e cila ka bërë strategjinë për tarifimin e rugës, tarifa e vendosur nga qeveria shqiptare është 4 herë më e lartë se ajo që kishte rekomanduar ajo.

Përfaqësues të qeverisë së Kosovës dhe bizneseve kanë kundërshtuar tarifën e shprehen se përbën efekt negative për të dyja anët e kufirit.

Tarifat e vendosura nga qeveria shqiptare jane:

5 euro për veturat

11.2 euro për autobusët

16.2 euro për kamionët e mesëm

22.5 euro për kamionët e rëndë.


Më shumë