Tirana
light rain
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
44 %
1.5kmh
20 %
Mar
26 °
Mër
26 °
Enj
26 °
Pre
25 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

Tanket Leopard në Kiev, Kremlini: Gjermania po përfshihet gjithnjë e më shumë në konfliktin në Ukrainë

Lajme të ngjashëm

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov ka deklaruar se Gjermania po përfshihet gjithnjë e më shumë në konfliktin në Ukrainë.

Kjo deklaratë e tij vjen pas lajmit se Berlini po planifikon të rrisë shpenzimet për ndihmën ushtarake për Ukrainën, nga 3 miliardë euro në më shumë se 15 miliardë euro në vitet e ardhshme.

Teksa është pyetur se si vendime të tilla mund të ndikojnë në marrëdhëniet midis Rusisë dhe Gjermanisë, Peskov tha se marrëdhëniet dypalëshe aktualisht “lënë shumë për të dëshiruar’’.

Ndërkohë, tanket e para britanike dhe gjermane kanë mbërritur në Ukrainë. Pas një kërkese të gjatë nga Kievi, tanket Challenger dhe Leopard janë gati për përballjen me sulmet ruse.


Më shumë