Hapësire reklamuese

Showbiz & Lifestyle

Tanita Tikaram flet për koncertin për herë të parë në Shqipëri: Shkrimi i këngëve dhe interpretimi i tyre është jeta ime

Shkruar nga Newsbomb
Tanita Tikaram flet për koncertin për herë të parë
Tanita Tikaram këngëtarja e famshme britanike e viteve ‘80-’90  vjen për herë të parë në Shqipëri, Tiranë. Në një intervistë Tikaram ka folur për prejardhjen e saj si dhe suksesin që arriti në një moshë të re. Këngëtarja është shprehur se shkrimi i këngëve dhe interpretimi i tyre është bërë jeta e saj tashmë. Ndër të tjera këngëtarja është shprehur entuziaste, teksa ka thënë se mezi pret që të premten të performojë Tiranë, në një vend të ri që nuk e ka vizituar më parë. Intervista e plotë:
  • Ju jetoni në Angli, apo jo? Pra, nga vjen emri Tanita Tikaram?
Unë vetëm kohët e fundit kuptova se nga erdhi emri im dhe u kënaqa që ajo që mendova se ishte një histori e sajuar nga nëna ime, ishte e vërtetë. Mbiemri im është nga babai im i cili është Indian Fixhian. Indianët u sollën në Fixhi për të punuar në bujqësi me punë të detyruar, një formë e punës së papaguar që zëvendësoi skllavërinë gjatë periudhës koloniale britanike. Ne mendojmë se katragjyshi im (nuk jam i sigurt se sa larg shkon kjo) ndoshta e ka krijuar emrin pasi nuk është një mbiemër shumë i zakonshëm indian dhe ai mund të ketë pasur arsyet e tij për të dashur të fshehë identitetin e tij origjinal. Epo, ju pyetët! I
  • Si u ndjetë si adoleshente, vetëm 19 vjeç, duke arritur sukses të madh me debutimin tuaj?
Me fat, suksesi në një moshë të re përfundimisht ju jep liri të madhe për të ndjekur rrugën tuaj krijuese me shpresë deri në pleqëri.
  • Çfarë apo kush ju frymëzoi për të qenë muzikant?
Duke u rritur i lidha të gjitha subjektet krijuese me lirinë, rebelimin dhe argëtimin. Më pëlqente teatri mbi të gjitha, por kurrë nuk isha aq i mirë në aktrim, shkrimi i këngëve ishte diçka që e kisha bërë gjithmonë që në moshë të re dhe sinqerisht i përshtatet temperamentit tim shumë më tepër sesa të qenit aktor!! Disi shkrimi i këngëve dhe interpretimi i tyre është bërë jeta ime.
  • Ku e keni shihni veten në këto vite kur keni pasur atë përparim të madh
Më vjen keq që nuk e kuptoj plotësisht pyetjen. Kështu që unë thjesht do të them se mezi po e pres me padurim shfaqjen të premten, jam e emocionuar që do të vizitoj një vend të ri për herë të parë. Pas mbylljes dhe COVID-it, jam i sigurt se shumica e muzikantëve ju kanë treguar se sa më shumë e vlerësojnë performancën para një audiencë të drejtpërdrejtë. Ky shkëmbim është kaq i çmuar dhe një privilegj i vërtetë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese