Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
100 %
1.5kmh
90 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Talebanët marrin vendimin e prerë: Ndalohet muzika, nuk lejohet me islam, gratë do të…

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Talebanët kanë bërë publik vendimin e parë të tyre i cili ka për të trazuar ujërat. Mediat e huaja bëjnë me dije se ata kanë vendosur që muzika mos lejohet.

Këtë vendim të marrë e ka bërë publike vetë zëdhënësi i grupit militant, Zabihullah Mujahid. Ai tha se : muzika është e ndaluar në Islam … por ne shpresojmë se mund t’i bindim njerëzit të mos bëjnë gjëra të tilla, në vend që t’u bëjmë presion.

Mujahid gjithashtu tha për “Neë York Times” se shqetësimet për sigurinë e grave ishin “të pabaza“.

Ai tha se gratë nuk do të duhet të qëndrojnë në shtëpi ose të mbulojnë gjithmonë fytyrën, dhe se kërkesa që gratë të shoqërohen nga një kujdestar mashkull vlen vetëm për udhëtimet prej tre ditësh ose më gjatë.

Ndër të tjera Mujahid shtoi se gratë do të jenë në gjendje të kthehen në rutinën e tyre.

Në vitet 1990, muzika, televizionit dhe kinemaja ishin rreptësisht të ndaluara dhe shkelja e rregullave nga qytetarët do ti përballte ata me masa ndëshkuese të rrepta.

Pasi militantët u larguan nga pushteti, skena muzikore e vendit lulëzoi, u zhvilluan koncerte dhe festivale.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img