Tirana
scattered clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
82 %
1kmh
40 %
Mër
27 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
25 °
Die
18 °
E mërkurë, 29 Shtator, 2021
spot_img

Talebanët marrin edhe Heratin, qytetin ku kishin shërbyer forcat tona të armatosura

spot_img

Lajme të ngjashëm

Talebanët kanë arritur të marrin nën kontroll edhe qytetin e Heratit, pas orësh të tëra luftimesh intensive në këtë rajon.

Vetëm pak javë pas tërheqjes së trupave amerikane, edhe ato qytete afgane që kontrolloheshin nga ushtria vendase, tashmë po bien një e nga një në dorë të talebanëve.

Prej gati tre ditësh, luftimet ishin përqëndruar në rrugën pranë aeroportit ndërkombëtar “Khwaja Abdullah Ansari”. Mediat raportuan se një komandant i forcave të sigurisë u kap nga talevanët dhe u ekzekutua.

Dhjetra makina me gra dhe fëmijë janë parë të largohen nga qyteti.

Në Herat, qyteti i tretë më i madh në Afganistan, kanë shërbyer më herët edhe Forcat e Armatosura të Shqipërisë.

Më shumë

spot_img