Tirana
broken clouds
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
72 %
5.7kmh
75 %
Enj
14 °
Pre
8 °
Sht
8 °
Die
8 °
Hën
8 °
E enjte, 9 Dhjetor, 2021
spot_img

Talebanët afër kontrollit të plotë të Afganistanit, SHBA nis evakuimin e stafit në Kabul

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Talibanët kanë arritur që të marrin Afganistanin, teksa po përpiqen të marrin gjithë kontrollin e vendit duke iu afruar edhe kryeqytetit Kabul që është i vetmi nën kontrollin e qeverisë afgane.

Mediat e huaja bëjnë me dije se SHBA ka filluar evakuimin e anëtarëve të saj që ndodheshin në ambasadën e Kabulit.

BBC raporton se 6 aeroplanë të transportit ushtarak kanë mbërritur në Kabul dhe kanë marrë anëtarët e stafit. Shtetet e Bashkuara kanë vendosur 5,000 trupa për të ndihmuar në operacion që anëtarët e stafit të ishin të sigurt.

Talibanët kanë arritur të avancojnë me shpejtësi gjatë javëve të fundit dhe tani kontrollojnë administratat lokale në 20 nga 34 krahinat e vendit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
digitalb
spot_img
spot_img