Takohet me Vuçiç në Beograd, Presidenti çek: Nuk më pëlqen Kosova

Publikuar tek: rajon, më 22:10 10-09-2019 Takohet me Vuçiç në Beograd, Presidenti çek: Nuk më pëlqen Kosova Presidenti çek Milos Zeman

Presidenti çek Milos Zeman ka mbërritur sot në Serbi, në kuadër të një vizite dy ditore për përmirësimin e lidhjeve tregtare mes dy vendeve.

I pritur nga homologu i tij serb Aleksandër Vuçiç, Zeman është dëguar të thotë se nuk i pëlqen Kosova. "Më pëlqen Serbia dhe populli serb", u shpreh presidenti çek, ndërsa nën zë ka shtuar "Dhe nuk më pëlqen Kosova".

Republika Çeke është një nga 22 vendet anëtare të BE që ka njohur Kosovën, ndërsa Serbia nuk njeh deklaratën e saj të Pavarësisë, ndërsa dy vendet janë në bisedime dhe me ndërhyrjen e ndërkombëtarëve.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013607978820801
array(1) { ["section"]=> string(70) "takohet-me-vucic-ne-beograd-presidenti-cek-nuk-me-pelqen-kosova-178004" }