Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
44 %
2.6kmh
0 %
Hën
37 °
Mar
37 °
Mër
39 °
Enj
34 °
Pre
32 °
E hënë, 2 Gusht, 2021

“Takimi nuk ishte i lehtë”, Lajçak flet për përballjen mes Kurtit dhe Vuçiç: Të dy liderët treguan qartë se çfarë duan

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

I dërguari Special i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak e ka cilësuar si të vështirë takimin e sotëm mes kryeministrit Albin Kurti dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç në Bruksel.

“Nuk ishte takim i lehtë por është e rëndësishme që ky takim ndodhi. Dy liderët treguan qartë se çfarë duan, dy liderët konfirmuan se nuk ka rrugë tjetër për dy shtetet pa normalizim të marrëdhënieve. Të dy janë të angazhuar për të punuar në normalizim të marrëdhënieve përmes dialogut”, u shpreh Lajçak.

Diplomati i BE shtoi më tej se BE-ja pret që Kurti dhe Vuçiç të shtyjnë Kosovën dhe Serbinë drejt integrimit europian.

“BE-ja ka pritshmëri të lartë nga dy liderët që të kapërcejnë të kaluarën dhe të shtyjnë Kosovën dhe Serbinë drejt të ardhmes evropiane”, tha Miroslav Lajçak.

Më shumë

spot_img
spot_img