Hapësire reklamuese

Bota

Takimi i ministrave të Jashtëm të BE-së, Zaharieva: Të ndalojmë largimet masive nga Shqipëria dhe Maqedonia

Shkruar nga Newsbomb

Ministrja e Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva e sheh me shqetësim situatën në Maqedoninë e Veriut dhe Shqipëri, ku gjatë viteve të fundit mijëra qytetarë janë larguar drejt vendeve të BE-së kryesisht për shkaqe ekonomike.

Megjithatë, gjatë takimit joformal të ministrave të Jashtëm të BE-së, ajo tha se “BE duhet të tregohet një partner i besueshëm dhe të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”.

Sipas saj vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet masave për të parandaluar të rinjtë të largohen nga rajoni. Vetëm në vitin 2018, 2.2% e popullsisë së Shqipërisë dhe 2.1% e popullsisë së Maqedonisë Veriore u larguan nga vendet e tyre, sipas Eurostat.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese