Hapësire reklamuese

Çështjet kryesore

Politikë

Takimi i deputetëve të PD, zbardhet debati mes Dumës dhe Alibeajt: Distancohu publikisht nga Lulzim Basha…(E plotë)

Shkruar nga Newsbomb
Takimi i deputetëve të PD, zbardhet debati mes Dumës dhe

Janë zbardhur debatet nga takimi i djeshëm i një grupi deputetësh të PD, të cilët zhvilluan një takim në një lokal në Tiranë që zgjati rreth 5 orë.

Bëhet me dije se ka pasur një përplasje mes deputetetes Grida Duma dhe Enkelejd Alibeajt. Duma i ka kërkuar Alibeajt që të dalë publikisht dhe të deklarojë se nuk është nën hyqmin e ish-kryetarit të PD-së.

“Erdha në respekt të dy kolegëve që na ftuan për kafe, për qetësinë dhe integritetin e paqtë të tyre. Erdha po ashtu me vëmendjen për t’ju dëgjuar, e madje pres që këtu të flasë qartë kryetari i grupit, sepse ajo që ka marrë përsipër të bëjë ai, pas “hapit pas” të ish kryetarit, është e madhe, por po ashtu sfidë që kërkonte qartësi politike. Asgjë nuk ka ecur si duhej!

Sot po jua them të gjithëve, sepse erdha për të qenë e hapur, atë që i thashë kryetarit të grupit edhe veçmas që në fillesë; distancohu publikisht nga ish-kryetari dhe deklaro që nuk je nën hyqmin e tij, përndryshe do të jetë e dëmshme për ty vetë e për këdo tjetër që mban këtë qëndrim. Përpos kësaj i kam kërkuar të ngrihet menjëherë, një grup përfaqësues i PD dhe të bëhet një dialog i hapur me demokratët kudo nëpër Shqipëri. Kurrë nuk u dol të flitet me demokratët hapur dhe pa doreza, si ndodhën ngjarjet dhe çfarë na pret në këto kushte. Asnjëra nga këto nuk u bë!

Unë nuk kam asnjë kërkesë dhe asnjë kusht sepse i kam thënë qëndrimet e mia publikisht dhe më shumë se në tavolina të vogla kam qenë e qartë që njoh realitetin politik dhe po ju theksoj kolegë që kjo që po bëni nuk është politikë por një zhdukje e kontributit të këtyre grave dhe burrave këtu që kanë sakrifikuar dhe nuk i trajtoni dot formalisht sepse nuk ka asnjë vlerë formalja me.

Ne kemi një detyrim ndaj atyre që na kanë votuar, ata qe na kanë votuar duan të fitojnë dhe të vijmë në pushtet. Përveç të tjerave juve ju rëndon dhe ju pengon, juve jo mua, që konsideroheni se po bëni lojën e rikthimit të njërit që nuk është, në një parti që do mbetet e vogël pas vulës.

Nëse nuk hiqni këtë ngarkesë mit apo këtë perceptim nuk do ngriheni dot. Nuk është çështja se çfarë bën ai që do të rikthehet, sepse në fakt është jashtë politike, por çështja është se si ju nga demokratët dhe publiku shiheni se po ju përdor dikush. Vetëm kur të jeni të lirë nga kjo përdorje mund të ndërtoni politikisht, ndryshe vetëm do të dëmtoni”, është shprehur ajo.

Ndërkohë Alibeaj ka refuzuar kërkesën e Dumës, duke u shprehur se nuk do ia kthejë kurrizin Lulzim Bashës.

“Unë jam rritur i persekutuar dhe e di çfarë do të thotë ti kthesh kurrizin tjetrit. Unë nuk i kthej kurrizin Lulzim Bashës. Ne kemi bërë opozitë. Lulzim Basha nuk ka efekt dhe impakt tek grupi ynë. Ai ka dhënë dorëheqjen”, është shprehur Alibeaj.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese