Tirana
broken clouds
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
11 °
E hënë, 6 Dhjetor, 2021
spot_img

Takimi i Blinken me Borrell, reagon Yuri Kim: Sekretari amerikan theksoi nevojën për të ecur përpara në bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ditëne  sotme Sekretari Amerikan i Shtetit Antony J. Blinken u takua me përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian për Punët e Jashtme e Çështje të Sigurisë, Josip Borrell.

Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim, ka treguar se Blinken i ka theksuar Borrel nevojën për të ecur përpara në bisedimet për anëtarësimin e Shqipërisë në BE, si dhe ka shprehur vlerësimin për mbështetjen e Bashkimit Europian për perspektivën europiane të Bankës Botërore.

“Sekretari Blinken i shprehu shefit të politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, vlerësimin për mbështetjen e vazhdueshme të BE -së për perspektivën evropiane të BB dhe angazhimin ndaj procesit të zgjerimit. Sekretari Blinken theksoi nevojën për të ecur përpara në bisedimet e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut”, shkruan Yuri Kim.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img