Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
31 %
5.1kmh
0 %
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
Mar
4 °
Mër
6 °
E shtunë, 22 Janar, 2022

Tajfuni shkatërron Filipinet, humbin jetën 208 persona, mijëra të tjerë avakuohen me urgjencë

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Të paktën 208 persona kanë humbur jetën, ndërsa 52 të tjerë janë zhdukur në Filipine si pasojë e një tornado të fuqishme që gditi vendin.

Sipas mediave të huaja mësohet se Tajfuni Rai është stuhia më e fuqishme që ka goditur Filipinet gjatë këtij viti dhe ndër më të rëndat të regjistruara ndonjëherë.

Mijëra policë, roje bregdetare dhe zjarrfikës po punojnë në terren për gjetjen e të zhdukurve dhe po ndihmojnë me ushqime dhe ujë.

Autoritetet bëjnë me dije se shumë shtëpi janë shkatërruar, spitale dhe shkolla. Gjithashtu edhe linjat e komunikimit janë shkëputur plotësisht në disa qytete të vendit.

Tajfuni Rai goditi Filipinet më 17 dhjetor dhe erërat arritën deri në 195 kilometra në orë. Shumica e viktimave kanë vdekur për shkak se janë goditur nga pemët dhe muret që janë rrëzuar, janë mbytur në vërshime apo janë bllokuar nën gërmadha pas rrëshqitjeve të dheut.

Numri i viktimave mund të ishte më i madh, por mijëra persona u evakuuan pak para se tajfuni të godiste Filipinet.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img