Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
49 %
0.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
31 °
Pre
32 °
Sht
30 °
Die
29 °
E mërkurë, 25 Maj, 2022
spot_img

Tahiri: Korrupsioni dhe abuzimi në detyrë, 11% të policëve procedim penal dhe disiplinor

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri ka deklaruar se për 11 për qind të efektivëve të policisë kanë nisur procedimet penale dhe disiplinore në luftën kundër korrupsionit. “11% e të gjithë efektivit i është nënshtruar procedimit penal e disiplinor për çështje të korrupsionit dhe abuzimit në detyrë”, ka thënë sot Tahiri, në analizën vjetore të ministrisë që drejton për vitin 2014.

Po kështu lajmi i ri që ka dhënë sot Tahiri është edhe testimi fizik i policëve, që komentuar nga ai është i nevojshëm për të parë nëse ata e përballojnë dot terrenin dhe nevojat e qytetarëve. “Për policët është e rëndësishme etika në komunikim, mënyra e sjelljes, respektimi  i rregullave në çdo detaj deri në aspektin fizik se nuk mund të ketë më punonjës policie që nuk i përgjigjen fizikisht nevojës së qytetarit. Veçanërisht ata që janë në terren do t’i përgjigjen testit të përformancës”, bëri me dije Tahiri.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img