Tirana
light rain
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
50 %
3.1kmh
40 %
Hën
25 °
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
E hënë, 29 Maj, 2023

Tahiri: Korrupsioni dhe abuzimi në detyrë, 11% të policëve procedim penal dhe disiplinor

Lajme të ngjashëm

Ministri i Brendshëm Sajmir Tahiri ka deklaruar se për 11 për qind të efektivëve të policisë kanë nisur procedimet penale dhe disiplinore në luftën kundër korrupsionit. “11% e të gjithë efektivit i është nënshtruar procedimit penal e disiplinor për çështje të korrupsionit dhe abuzimit në detyrë”, ka thënë sot Tahiri, në analizën vjetore të ministrisë që drejton për vitin 2014.

Po kështu lajmi i ri që ka dhënë sot Tahiri është edhe testimi fizik i policëve, që komentuar nga ai është i nevojshëm për të parë nëse ata e përballojnë dot terrenin dhe nevojat e qytetarëve. “Për policët është e rëndësishme etika në komunikim, mënyra e sjelljes, respektimi  i rregullave në çdo detaj deri në aspektin fizik se nuk mund të ketë më punonjës policie që nuk i përgjigjen fizikisht nevojës së qytetarit. Veçanërisht ata që janë në terren do t’i përgjigjen testit të përformancës”, bëri me dije Tahiri.


Më shumë