Tirana
clear sky
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
82 %
0kmh
0 %
Sht
27 °
Die
30 °
Hën
30 °
Mar
29 °
Mër
28 °
E shtunë, 25 Shtator, 2021
spot_img

Tahiri apelon “arrestin shtëpiak”, reagon Donald Lu: Kemi dëgjuar për presione serioze ndaj çështjes

spot_img

Lajme të ngjashëm

Ambasadori amerikan Donald Lu ka reaguar në lidhje me seacën e nesërme në Gjykatën e Apelit, ku ish ministri Saimir Tahiri do kërkojë heqjen e masës “arrest shtëpie”.

Lu shprehet se nga burime të pavarura ka dëgjuar për presione dhe rryshfet që iu është ofruar gjykatësve. Ambasadori amerikan bën thirrje që vendimi i nesërm të merret bazuar mbi prova dhe ligj, e jo presion, kërcënime apo para.

“Kemi dëgjuar disa raportime nga burime të pavarura për presione serioze në këtë çështje, përfshirë edhe rryshfete që u janë ofruar gjykatësve. Ne i bëjmë thirrje shoqërisë civile dhe medias që ta vëzhgojnë këtë çështje me vëmendje, në mënyrë që vendimi të bazohet mbi provat dhe ligjin dhe jo mbi presione, kërcënime apo para. Askush nuk është mbi ligjin”- ka thënë Donald Lu.

Më shumë

spot_img