Tirana
light rain
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
94 %
1.5kmh
75 %
Mar
24 °
Mër
25 °
Enj
25 °
Pre
24 °
Sht
24 °
E martë, 30 Maj, 2023

TAG

Xi Jinping

Telefonata Xi-Zelensky, kryeministri ukrainas flet për “një fazë të re” dhe e quan “shumë frytdhënëse”

Biseda midis presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky dhe homologut kinez Xi Jinping ishte "shumë frytdhënëse" dhe mund të hapë një "fazë të re" bashkëpunimi midis...

Komunikimi i parë që nga nisja e luftës, Zelensky bisedë telefonike me presidentin e Kinës

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky thotë se ka pasur një telefonatë "të gjatë dhe kuptimplotë" me presidentin e Kinës, Xi Jinping të Kinës. Ky është...

Donald Trump sulmon ashpër Macron: Shkoi në Kinë t’i lëpijë këmbët homologut, Xi-së 

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka komentuar vizitën e presidentit francez Emmanuel Macron, pak  ditë më parë në Kinë. Në një intervistë për Fox News, Trump...

Macron takim “kokë më kokë” me Xi Jinping, ja çfarë kërkese i bëri për Rusinë

Presidenti i Francës Emmanuel Macron dhe Xi Jinping kanë zhvilluar një takim “kokë më kokë” në Pekin. Mediats e huaja bëjnë me dije se Macron...

Pas vizitës në Moskë, Zelensky fton liderin kinez të shkojë dhe në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ftoi zyrtarisht liderin kinez Xi Jinping për të vizituar Ukrainën, në një intervistë për Associated Press të botuar të mërkurën. “Ne...

Shtëpia e Bardhë pesimiste: Takimi mes Putin dhe Xi Jinping nuk do t’i japë fund luftës në Ukrainë

Presidenti i Kinës Xi Jinping përfundoi sot vizitën e tij tre-ditore në Moskë, ku një prej çështjeve kryesore të diskutuara ishte propozimi kinez për...

Takimi me udhëheqësin kinez, Putin: Plani i tij i paqes mund të jetë baza për t’i dhënë fund luftës

Plani i paqes i Kinës për Ukrainën mund të përdoret si bazë për t'i dhënë fund luftës, ka thënë Vladimir Putin. Lideri rus u...

“Mirë se vjen mik i dashur”, Putin mbi katër orë takim me presidentin kinez Xi Jinping

Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka mirëpritur të hënën në Kremlin homologun e tij kinez, Xi Jinping, i cili rikthehet në Rusi pas katër...

Udhëheqësi kinez Xi Jinping mbërrin në Moskë, i pari që ku nisi lufta në Ukrainë

Lideri kinez Xi Jinping ka zbarkuar në Moskë për një vizitë tre-ditore ku do të takohet me homologun e tij rus, presidentin Vladimir Putin....

Bashkëpunimi strategjik Rusi-Kinë, Xi viziton Moskën javën e ardhshme me ftesë të Putin

Udhëheqësi kinez Xi Jinping do të vizitojë Rusinë javën e ardhshme me ftesë të presidentit Vladimir Putin, njoftoi të premten Ministria e Jashtme kineze....

Lajmet e fundit